Tečkovaný relax

03.01.2022

Dnes bych se s vámi chtěla podělit o mé chvíle relaxu. Způsobů, jak relaxovat, mám mnoho. Před půl rokem jsem však při brouzdání na instagramu narazila na krásná díla, která mě zaujala svojí barevností a hravostí.

Co se týče mandal a jejich významu, nikdy jsem se o to do hloubky nezajímala. V tomto případě mě zaujal však samotný způsob ztvárnění a zajímala mě tečkovaná metoda jako taková.

Nejdřív jsem si řekla, co na tom může být, vždyť to jsou jen samé puntíky, u toho se nemusí moc přemýšlet...pak jsem to ale vyzkoušela. Tak mě to chytlo, že jsem si samozřejmě hned musela objednat všechny pomůcky a barvy. (A když mě něco chytne, objednávám ve velkém...není to tedy jedno plátno, jeden odlitek a pár lahviček barev, ale 20 pláten různých velikostí, silikonové formy na odlitky - abych si nemusela odlitky kupovat, ale měla doma stálý přísun, a pak barvy všech odstínů, které jsou k dostání. A nesmím zapomenout na důležité "tečkovací" nástroje. Koupila jsem si dvě sady, ale když budete chtít, můžete tečkovat i se špendlíkovou hlavičkou.

Můj první tečkovací výtvor jsem začala zkoušet hned na černé plátno. Neměla jsem ještě barvy, které představím níže, ale použila jsem klasické akrylové, co jsem měla doma. Trochu víc se vpíjely, takže to nebylo tak plastické, ale i tak jsem byla mile překvapená. Bílou křídou v tužce jsem si načrtla několik čar + použila kružítko a začala "tečkovat" dle fantazie, jak mi šly barvy pod ruku. A hned jsem musela uznat, že to zas tak "primitivní" nebude :-D Ruka se mi přitom klepala víc, než když se soustředím na ilustrování knih. Celou dobu jsem byla nervózní, abych náhodou neudělala tečku šejdrem a nezkazila si celý výtvor. Tyto 4 fotky tedy zobrazují moji první zkušenost s touto metodou.

Jakmile jsem si trochu osahala způsob a byla si trochu jistější, chtěla jsem zkusit něco, co bych si mohla pověsit do své pracovny. Objednala jsem si všechny odstíny barev od značky DECOLA - Acrylic Gloss. S těmi se pracuje jedna radost a tečky zůstanou hezky "vystouplé" a lesklé. Prodávají je např. tady: malířské plátno.

Volila jsem své oblíbené barvy, aby to ladilo s mojí pracovnou (mentolová, žlutá, bílá :-) ) A vznikl můj obraz do pracovny. (Opět jsem využila černého plátna)

No a v tomto okamžiku to bavilo nejen mě, ale i mé dcerky, které chtějí vyzkoušet všechno, co dělám já. Tak jsem jim připravila dva pevné papíry na akrylové barvy a ony se tak mohly pořádně vyřádit. 

Momentálně mám v plánu vytvořit ještě sadu několika menších obrázků do pracovny a také si vyzdobit skleněné nádoby na mýdlo atd. :-) - barvy se dají i vypálit v troubě. Přikládám ještě pár fotek jako důkaz, že to neskončilo jen u obrazů. Vytvořila jsem si i dva svícny, jeden pro sebe do pracovny a jeden "vánoční" pro naše holky - barvy vybíraly samy :-)

Když to tedy shrnu, při tvoření jsem sice nervózní, abych neudělala tečku někam, kam nechci, ale krásně si u toho vyčistím hlavu.

A co vy? Tečkujete doma taky? Pokud ano, ráda se mrknu na vaše výtvory a nechám se inspirovat :-)

Pro inspiraci ještě přikládám foto zmiňovaných silikonových forem na odlévání ze sádry. Nevím, zdali se dají sehnat i u nás, já je před půl rokem objednávala u jedné paní z anglie, která se na to specializuje a vyrábí formy snad na všechno, na co si vzpomenete.